piątek, 18 kwietnia 2014

Zespół muzyczny na żywo....co to jest?

   Dlaczego tak trudno wielu osobom zrozumieć co to znaczy , że zespół gra na żywo...?
 Pojawia się ostatnio wiele postów na ten temat ze strony portali weselnych, zespołów muzycznych, DJ-ów jak i przyszłych młodych par.
Każdy stara się być obiektywny ale generalnie ciągnie w swoją stroną i pod siebie...lekko naciągając prawdę.
   Gram w zespole muzycznym od wielu lat, grałem w wielu zespołach różną muzykę, grałem w pubach, na zabawach, na weselach, zasiadałem za pulpitem w wielkich orkiestrach. Grałem z zespołami, które podpierały się gotowymi podkładami i z zespołami grającymi na żywo. Uwierzcie mi wiem coś na ten temat i mam swoje osobiste zdanie...i nie będę ciągnął w swoją stronę.

 Obecnie gram w zespole muzycznym Slang i jest to muzyka tylko i wyłącznie na żywo. A co to znaczy? To nic innego jak to, że każdy z nas stojących na scenie panuje nad własnym instrumentem, sam tworzy w czasie rzeczywistym muzykę, gra z przyjemności i stara się swój entuzjazm muzyczny przekazać innym.

Zespół na żywo - Mińsk Mazowiecki

Dla mnie są to sprawy oczywiste i trochę jest mi głupio pisać na ten temat bo mam wrażenie, że to każdy przecież wie. Ale czytając niektóre posty to ręce opadają. 

Nie chcę nikogo oceniać ani krytykować, uważam, że każdy może grać jak chce i jak umie. Chodzi mi tylko o jasność sytuacji przed ludźmi u których będziemy grać. Każdy ma prawo wiedzieć czy zespół gra posługując się podkładami cały czas czy tylko w jakimś stopniu czy gra wyłącznie na żywo. Bez ściemniania i udawania jak jest.  
   A jak sprawdzić czy kapela gra z podkładów czy na żywo? 
  - Można umówić się na próbę ( to na samym wstępie jeszcze )
  - Patrząc na skład zespołu ( bez gitary basowej i perkusji 
nie da się zagrać na żywo ) 
  - Wystarczy spojrzeć co gra przykładowo gitarzysta w danej chwili, a co leci z głośników.
  -  Trzeba zaobserwować czy muzycy stroją swoje instrumenty i jak zaczyna się utwór muzyczny, czy perkusista nabija rytm ( jest to konieczne )
   Możliwości jest dużo, wystarczy tylko wiedzieć czego się chce.

Pamiętajcie...Kapela, Orkiestra czy Zespół grający na żywo to muzycy, którzy nie korzystają z żadnych podkładów muzycznych, które wzbogacają lub ( co częściej ) zastępują ich własną grę na instrumencie. Często trzeba zaaranżować tak utwór, żeby brzmiał na dany skład i jest to ciężka praca na regularnych próbach ale przyjemność jest nieporównywalna.

Jeżeli chcesz mieć muzykę tak jak z płyty to weź DJ-a, zespół , który zamiast gra puszcza gotowce....to jest Twoja sprawa ale bądź chociaż tego świadomy.
  
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz